Derzdosil

DERZDOSİL©

HAZIR RENKLİ SİLİKON KATKILI DERZ DOLGU.

TANIMI:

DERZDOSİL© çimento ve silikon esaslı yüksek performanslı seramik ve fayans derzleri için dekoratif derz dolgu malzemesidir.

TS EN 13888 – CG 2 W A. sınıfına uygundur.

CG= Çimento esaslı karo derz dolgu malzemeleri,

2WA= azaltılmış su enme ve yüksek aşınma dayanımı ilaveli geliştirilmiş.

KULLANIM YERLERİ:

İç ve dış  mekanlarda, düşey ve yatay uygulamalarda, Mevcut yüzeylere yapıştıtılmış seramik ve fayans derzlerinin doldurulmasında, Konutlarda,Alış veriş merkezlerinde, Otellerde kullanılır. Diğer uygulama yüzeyleri için bize danışınız.

AVANTAJLARI:

Kolay hazırlanır ve uygulanır. Silikon katkılı yapısı sayesinde kirlenmelere karşı yüksek performans, Kolay temizlenme özeliği. Yüksek su itici özelik. Sırlı yüzeyleri çizmez. 1 - 6 mm derz genişlikleri için uygundur. Seramik kenarlarına çatlamadan mükemmel yaışma sağlar. işlenebilme süresi uzundur.

UYGULAMA PROSEDÜRÜ:

YÜZEY HAZIRLIĞI:

Seramik ve fayans derzlerinin doldurulmas›ndan önce, kullanılan yapıştırıcının yeterli sertliğe gelmesi beklenmelidir. DERZDOSİL uygulanmadan hemen önce, yüzey, seramiğine zarar vermeyecek yöntemler ile temizlenmeli ve ıslak süngerle nemlendirilmelidir.

KARIŞTIRMA:

Karıştırma oranları tablosunda belirtilen su miktarı, temiz bir karıştırma kabına ölçek yardımı ile boşaltılır DERZDDOSİL yavaş yavaş ilave edilerek, 400 - 600 devir/dak.’lık bir karıştırııcı ile 3 - 5 dakika, üniform ve topaksız bir karıştırım elde edilinceye kadar karıştırılır. Yaklaşık 3 - 5 dakika dinlendirilip tekrar 30 saniye karıştırıldıktan sonra sonra malzeme kullanıma hazır hale gelir.

UYGULAMA YÖNTEMİ:

DERZDOSİL kauçuk mala ile seramiklerin üzerine yayılır ve derz araları doldurulur. Fazla malzeme, derzlerden diyagonal hareketlerle sıyrılır. (Derin derzlerde, önce malzemenin çökmesi beklenmeli, daha sonra bu işlem tekrarlanmalıdır.) Malzeme parmak baskısına dayanıncaya kadar beklenir ve tüm yüzey nemli bir sünger ile temizlenerek, hidratasyonunu tamamlaması için ihtiyacı olan can suyu verilir. Seramiğin yüzeyindeki

malzeme kalıntıları nemli bir sünger ile temizlenir ve fugalara son şekli verilir. Malzeme kuruduktan sonra (en geç ertesi gün), seramikler kuru ve temiz bir üstübü ile parlatılır.

Malzemenin Yapısı:    Mineral Dolgular, Silikon esaslıSentetik Katkılar ve Özel Çimento içerir.

Basınç Dayanımı:15 N/mm2

Eğilme Dayanımı:3,50 N/mm2

Aşınma dayanımı:≤1000mm3

Su Absorbsiyonu:

30 dakika:2 gr

240 dakika:5 gr

Aşınma Dayanımı:2000 mm3

Uygulanacak Zeminin Sıcaklığı: +5°C +25°C

Servis Sıcaklığı: -20°C +80°C

Olgunlaşyırma Süresi: 3 - 5 dakika

Kullanma Süresi: 2 saat

Can Suyu Verme: 10 - 20 dakika

Üzerinde Yürünebilme Süresi: 24 saat

Yukaı›daki değerler +23°C'de ve %50 bağıll nem için verilmiştir. Yüksek sıcaklıklar süreyi kısaltır, düşük sıcaklıklar süreyi uzatır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

DERZDOSİL  uygulamasında, ortam ve yüzey sıcaklığı+5°C'nin altında ya da +25°C’nin üzerinde ise, uygun sıcaklıklar beklenmelidir. Ayrıca aşırı sıcak, yavaşlar veya rüzgarlı havalarda da uygulama yapılmamalıdır. Kurumaya başlamış DERZDOSİL karışımına kesinlikle su ve yeni malzeme ilave edilmemelidir. Su emmesi yüksek olan seramikler, uygulama öncesinde suya doyurulmalıdır. Malzeme uygulandıktan 10-20 dakika sonra parmak baskısı testi yapılmalıdır. Parmak testinde, parmaklara malzeme bulaşmıyorsa, fugaya can suyu verilme işlemine başlanmalıdır. Böylece fuganın tozuması,çatlaması önlenir ve mükemmel yüzey düzgünlüğü sağlanır. Yüzey temizleme işlemi talafil kullanılarak Yapılmamalıdır.